Mezzoforte (IS)

Mezzoforte

Ett av fusionmusikens största band !

Mezzoforte, ett av fusionmusikens största band och en av Islands största musikexporter genom tiderna!

År 1983 slog det isländska fusionbandet igenom med hitlåten ”Garden Party” och har sedan dess varit ett av de absolut viktigaste banden inom genren i över 40 år. De har ett distinkt och genast igenkänningsbart sound och deras senaste album ”Islands”, låter tidlöst vackert, avslappnat och elegant med en mer akustisk stämning. De vet hur man skriver solid funky nordatlantisk jazzrock. Mezzofortes musik brinner och den framförs av musiker med glöd.

2017 firade de 40 år tillsammans med en helt utsåld turné och en kokande avslutning i Reykjavik. 2019 besökte de GF för första gången och nu är de äntligen tillbaka igen. Vi är glada över denna bokning, varmt välkomna tillbaka!

Eythor Gunnarsson – keys
Martin Valihora – trummor
Jóhann Asmundsson – bas
Fridrik Karlsson – gitarr
Jonas Wall – sax
Ari Bragi Karason – trumpet

”Isländska Mezzoforte är vid det här laget veteraner på den alltjämt livskraftiga europeiska fusionsjazzscenen. /…/ Där de flesta andra fusionsband nöjer sig med simpla musikaliska teman som trampoliner för solon har islänningarna alltid briljerat med fina melodier. Det gäller fortfarande.”

SvD om skivan Islands

Fusion i världsklass!

Solid funky nordatlantisk jazzrock. Mezzofortes musik brinner och den framförs av musiker med glöd.

Fler artister på GF

Nico and I

Datum tor 2 juliTid 00:00 - 01:00Plats Kyrkan, natten mot fredag

En otrolig familjär duo, unik i sitt slag och bör upplevas live!

Mer info

New Dimensions

Datum tor 2 juliTid 00:15 - 01:15Plats Bryggan, natten mot fredag

En nattspelning fylld av energi, glädje och musik som passar alla.

Mer info

Attitude X

Datum tor 2 juliTid 13:00 - 14:00Plats Parken

För dig som gillar tidlösa hits, bra stämning och ett band som spelar med hjärtat.

Mer info

PAJ trio

Datum tor 2 juliTid 13:15 - 14:00Plats Kyrkan

PAJ trio är rotad i den nordiskt klingande jazzen.

Mer info